Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Nastała wiosna, a wraz z nią czas wzmożonej pracy w ogrodzie. Można planować, rozpoczynać i zakładać warzywne grządki. Gdy pod koniec marcaziemia jest już rozmarznięta, a temperatura w nocy dodatnia możemy wysiewać wprost do gruntu, skrzynek balkonowych lub cieplarniach, nasiona warzyw o niskich wymaganiachtermicznych. Najkorzystniej wybrać nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowisko, gdzie stworzymy nasz przyszły warzywnik. Może być on w formie tradycyjnej lub w podwyższonych skrzyniach, a jeśli dysponujemy większą ilością miejsca można pokusić się o zbudowanie szklarni lub tunelu foliowego. Niektóre warzywa znoszą przygruntowe przymrozki i mają zdolność kiełkowania przy niskich temperaturach. Posiane nasiona lub młode siewki można zabezpieczyć agrowłókniną.

Większość roślin warzywnych preferuje gleby próchnicze i żyzne. Podłoże powinno być odpowiednio spulchnione, tak aby rośliny mogły swobodnie się korzenić i pobierać składniki odżywcze oraz wodę. Warzywa potrzebują składników pokarmowychprzez cały okres wegetacji, a ich niedobór będzie miał negatywny wpływ na zbierany plon. W tym celu powinniśmy stosować nawozy naturalne takie jak: obornik lub kompost. 

Jeśli chcemy, aby nasze warzywa były ekologiczne nie stosujemy sztucznych nawozów mineralnych i chemicznych środków ochrony roślin. Zaplanujmy współrzędną uprawą roślin zgodnie z allelopatią dodatnią. Oznacza to korzystny, wzajemny wpływ roślin na siebie. To zjawisko warto wykorzystać w ogrodzie warzywnym ze względu na ochronę przed występowaniem chorób i szkodników atakujących nasze warzywa, co ograni- cza wykorzystanie stosowania środków chemicznych. W efekcie uzyskamy lepsze plony. Ważną kwestią w uprawie warzyw jest odpowiednie pH gleby, które ma wpływ na pobieranie składników pokarmowych, a więc na prawidłowy rozwój rośliny. Większość warzyw rośnie na glebach o odczynie obojętnym: pH 6,5 do 7,2. Odczyn gleby możemy zmierzyć zakupionym w skle- pie ogrodniczym miernikiem elektronicznym tzw. pehametrem. Obniżyć pH gleby można stosując obornik lub gnojowicę, a podwyższyć pH dodając wapno lub dolomit. 

Nasiona warzyw które możemy wysiewać już pod koniec marca do gruntu to: groch, bób, marchew, pietruszka, szpinak, rzodkiewka, sałata, koper, jar- muż. Wysadzać do gruntu można: czosnek wiosenny, cebulę dymkę. 

Autor: 

Gracjan Falkowski 

nauczyciel przedmiotów zawodowych 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Szczecinie ul. Batalionów Chłopskich 115, 70-760Szczecin 

Instruktor Ogrodowy - Okręg PZD w Szczecinie

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 50

Wczoraj 146

W tygodniu 957

W miesiącu 3377

Wszystkich 569690

Kubik-Rubik Joomla! Extensions