Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Dnia 14 czerwca br. W siedzibie okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie. Po otwarciu posiedzenia przez Prezesa Okręgu oraz zatwierdzeniu porządku obrad przez uczestników, została wybrana 3 osobowa komisja uchwał i wniosków. Po dokonaniu czynności proceduralnych określonych statutem Prezes Okręgu w swoim wystąpieniu odniósł się do sytuacji w Związku i Okręgu.
Na czoło została wyartykułowana sprawa planowania przestrzennego w gminach oraz zagrożeń dla przyszłości ROD a także działaniach struktur PZD i działkowców na kolejnych etapach tworzenia planów ogólnych gminy, które stanowić będą podstawę do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego.
Procedury planowania są złożone, a terminy składania wniosków są rygorystyczne. Stąd pilna potrzeba pełnego wdrożenia w życie Uchwały Krajowego Zarządu PZD nr 90/2024 z dnia 23.04 br.
Bardzo ważnym zagadnieniem jest bieżące śledzenie przez Zarządy ROD i biuro okręgu terminów ogłaszanych przez poszczególne gminy i aktywizowanie do składania wniosków w terminie. Na dzień dzisiejszy nawet ROD, które są aktualnie ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie mają pewności co do ich przyszłości jeżeli znajdą się w strefie, która nie przewiduje ogrodów działkowych. Kryteria wynikające wynikające z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii przewidują jedynie 3 strefy w których mogą być uwidocznione Rodzinne ogrody działkowe. Najważniejszym zadaniem jest więc bieżące śledzenie prac, nad przygotowaniem planu oraz aktywna interwencja w celu zapewnienia prawnego bytu ogrodom działkowych.
Prezes Okręgu odniósł się również do mobilności struktur okręgowych i zarządów ROD w kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych na rozwój ROD. Zaangażowanie się w projekt Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczącego Rozwoju Zielonej Infrastruktury nakłada obowiązek na Zarządy ROD do działań w celu uzyskania efektów i funkcjonowanie zrealizowanych zadań do końca okresu określonego regulaminem konkursu.
Aktualnie pojawiły się nadzieje na możliwość skorzystania z pomocy unijnej ale to wymaga głębokich studiów przepisów, pozwalających znalezienie się ROD w określonym programie na najbliższe lata.
Niezależnie od starań wspomnianych należy dążyć do szukania środków finansowych w programach, którymi dysponują samorządy gmin. W tym względzie powinno dążyć się do wypracowania stałej i efektywnej pomocy.
Do ważnych problemów dzisiaj dla PZD jest poprawa stylu zarządzania Związkiem przez cyfryzację oraz pełne wdrożenie programu DGCS i przejście wszystkich ROD do obsługi przez OFK.
Kolejnym tematem, którym zajęła się Rada Okręgowa, było przyjęcie zbiorczego Sprawozdania Finansowania ROD za rok 2023 oraz omówienie i przyjęcie Zbiorczego Preliminarza Finansowego ROD na rok 2024. Powyższe dokumenty omówiła główna księgowa okręgu przy wsparciu wizualnym przez Sekretarza okręgu a oceniony dokonał Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Na posiedzeniu Rada przyjęła również kierunki prac związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem Okręgowego Zjazdu Delegatów.
Ważnym problemem była również ocena kampanii sprawozdawczo-wyborczej ROD w 2024 roku, którą przedstawił Dyrektor Biura Okręgu przy współdziałaniu z Sekretarzem okręgu.
Zagadnienia rozwoju ROD i aktualnie podejmowane działania dotyczące odtwarzania ogrodów na terenie Stargardu, Szczecina oraz Świnoujścia przedstawił radca prawny Michał Tera.
W dyskusji wypowiadający się członkowie Rady odnieśli się do :
-problemów związanych z planami ogólnymi w gminach.
-organizacyjnych zadań w przygotowaniu Okręgowego Zjazdy Delegatów.
-wniosków wynikających z tegorocznej kampanii sprawozdawczo-wyborczej które należy wykorzystać do szkolenia nowych zarządów ROD by uniknąć niedociągnięć stwierdzonych w czasie zebrań a zwłaszcza dotyczących prawidłowości podejmowanych uchwał.
Przy 68 procentowej frekwencji Okręgowa Rada przyjęła 4 uchwały dotyczące
- sprawozdawczości finansowej za 2023 rok.
- preliminarza na rok 2024.
- zwołania okręgowego zjazdu delegatów.
- oceny tegorocznej kampanii sprawozdawczo- wyborczej.
Po wyczerpaniu porządku obrad posiedzenie okręgowej rady zakończono.
Prezes Okręgu PZD w Szczecinie
mgr Tadeusz Jarzębak
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 45
Wczoraj 128
W tygodniu 806
W miesiącu 3226
Wszystkich 569539