Polecamy:

Wieści z Okręgu

III Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 18 marca 2025 roku w siedzibie Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie odbyło się trzecie posiedzenie Okręgowej Rady. 

Więcej…

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

W dniu 13 mają br. w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego, Stowarzyszenie Informacji i Doradztwa w Szczecinie zorganizowało seminarium na temat bioróżnorodności. Udział w seminarium był bezpłatny. Wydarzenie było dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027. Na seminarium został zaproszony Szczeciński Okręg PZD w Szczecinie. Jest to dobry prognostyk na dobrą współpracę w przyszłości. Ci, co skorzystali z zaproszenia, mieli doskonałą okazję poszerzyć swoją wiedzę a ci co nie przyszli niech żałują możliwości wysłuchania ciekawych prelekcji, tak dzisiaj na czasie a zarazem koniecznych rozwiązań, zmierzających do zachowania warunków życia na ziemi. Organizatorzy zadbali o sprawny przebieg spotkania i o bogatą tematykę, popartą doświadczeniem specjalistów w tym zakresie. Temat bioróżnorodności jest powszechny w obiegu informacyjnym. Jednak dopiero bliższe zetknięcie się z nim ukazuje szerokie spektrum, które ten temat obejmuje.

Po przywitaniu uczestników przez panią Agnieszkę Wancerz, Zastępcę Dyrektora Ogrodów Przelewice jako wiodący referat wygłosił Pan Michał Borysiak, instruktor ogrodniczy Szczecińskiego Okręgu PZD, który wprowadził słuchaczy w tematykę ilustrując szczegółowo prezentowaną problematykę. Pełny obraz zagrożeń i korzyści oraz wpływu na bioróżnorodność organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) przedstawiła pani prof. dr hab. inż. Magda Markowska-Szczupak z ZUT w Szczecinie, dając pogląd na to co dzieje się w świecie, w zakresie nauki i praktyki w dziedzinie genetycznej modyfikacji oraz poglądów "za i przeciw" rozwoju tej dziedziny.

Słuchając tego wystąpienia odniosło się wrażenie, że to swego rodzaju rewolucja, wytworzona ingerencją człowieka w świat fauny i flory dla ratowania ekosystemu naruszonego przez błędy przeszłości, by uzyskać korzyści gospodarcze w dziedzinie gospodarki żywnościowej, poprawy klimatu i przywrócić równowagę w przyrodzie. 

Ciekawe wystąpienia przedstawili nasi sąsiedzi z za Odry, pan Sebastian Weiland ze Stowarzyszenia Kunst und NaturE.V. na temat Ogrodów na skraju lasów i sadów owocowych oraz pan Andreas Portugal z wydawnictwa Katapult na temat mikro lasów.    

Na przykładach z własnej praktyki ukazali, jak można osiągać efekty przez angażowanie do projektów szerokich kręgów społecznych i młodzież, by naprawić to, co wcześniej zostało rozregulowane, tworząc zielone oazy, poprawiające klimat sprzyjający bioróżnorodności.

Zapoznano słuchaczy z możliwościami pozyskiwania środków z polsko-niemieckich funduszy na realizację małych projektów Intrreg.

Spotkanie dało też możliwość nawiązania współpracy, która w przyszłości przyniesie efekty.

Był to dobry pomysł organizatorów na przybliżenie problemu, od którego jesteśmy zależni.

Należy docenić sukces Okręgu PZD, że udało się wpisać czynnie w organizację przedsięwzięcia a organizatorom gratulować pomysłu, formy i dobrej organizacji, co niewątpliwie zaowocuje w przyszłości. 

Przez lokalizację spotkania w gmachu Urzędu Wojewódzkiego, podkreślono jego rangę a dyskusja i aplauz dla prelegentów dowodzi, że zamysł udał się znakomicie.

Bioróżnorodność, tak mocno propagowana również przez PZD, ma szerokie możliwości rozwoju w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, na każdej działce. Jest to swoistego rodzaju mały poligon doświadczalny, dający duże możliwości dla bioróżnorodności a Ogrody działkowe są doskonałym środowiskiem dla jej rozwoju. Są zarazem dowodem na konieczność ich zachowania w miastach ze względów społecznych.

 

Z wyrazami podziękowania 

Tadeusz Jarzębak  

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 273

Wczoraj 314

W tygodniu 587

W miesiącu 5724

Wszystkich 607186

Kubik-Rubik Joomla! Extensions