W dniu 18 marca 2025 roku w siedzibie Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie odbyło się trzecie posiedzenie Okręgowej Rady.
Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
w sprawie: pokongresowego działania w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Zebrani na wspólnym posiedzeniu członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Rozjemczej szczecińskiego Okręgu PZD, wyrażamy zaniepokojenie informacjami, iż niespełna po sześciu miesiącach od chwili, gdy zakończył obrady I Kongres PZD, który wypowiedział się jednoznacznie za niezmienianiem ustawy o ROD a po jego obradach Sejm RP, w pierwszym czytaniu odrzucił pomysły ustawowe Posłów PiS, zdążające do zmian ustawy, znowu prowadzone są działania zmierzające do bliżej nieokreślonych zmian w zakresie funkcjonowania ogrodów działkowych i PZD.
Na I Kongresie PZD w Warszawie, ze strony zaproszonych Posłów padały zapewnienia, że ogrody mogą rozwijać się swobodnie, nie tracąc sił i środków na ciągłe zmaganie się z nowymi pomysłami, że mogą doskonalić działania w wypełnianiu społecznej roli, do jakiej zostały powołane od początku swojego istnienia.
Niezrozumiałym są, więc prowadzone prace bez konsultacji ze Związkiem tj. z tym podmiotem, który najlepiej zna specyfikę ogrodów działkowych.
Obawiamy się, że opracowane zostaną określone dokumenty o groźnych skutkach dla społeczności działkowców.
Dlaczego tak traktowana jest milionowa organizacja PZD?
Dlaczego mamy ciągle żyć w niepewności o jutro dla ogrodów?
Nie możemy być w takiej sytuacji bierni. Mamy prawo domagać się jawności i prawdy o tym, co dzieje się wokół ogrodów działkowych.
Jest wiele spraw do załatwienia, takich jak uregulowanie stanów prawnych wszystkich ogrodów, jak jasne określenie ich przyszłości w planach rozwojowych Gmin, jak likwidacja patologicznych zjawisk związanych z biedą, przejawiającej się w wykorzystywaniu altan do zamieszkiwania.
Na powyższe działania nie starcza czasu, ani środków przy braku stabilizacji, ciągłego niepokoju i prób zmiany przepisów ustawowych o ogrodach działkowych.
W aktualnej sytuacji wszyscy uczestnicy posiedzenia uważamy za konieczne:
- śledzenie rozwoju sytuacji w omawianym temacie. Analizowanie zjawiska i podejmowanie działań dla znalezienia metod niedopuszczenia do zmian ustawowych, które mogłyby zagrozić istnieniu i rozwojowi ogrodnictwa działkowego,
- umacnianie jedności całej wielkiej rodziny działkowej przez formułowanie jasnych celów i metod obrony ogrodów oraz aktywizowanie działkowców do walki o zachowanie bogatego dorobku naszego ruchu społecznego,
- zwracania się do władz państwowych o jednoznaczne określenie sytuacji ogrodów działkowych i ich przyszłości,
- podjęcie niezwłocznie wszystkich zdecydowanych działań zmierzających do poprawy stanu zagospodarowania ogrodów działkowych zgodnie z prawem oraz pomniejszania skutków wynikających z istniejących nieprawidłowości – samowoli budowlanych i zamieszkiwania w altanach,
- wcielanie w życie postanowień VIII Zjazdu delegatów PZD oraz dokumentów I Kongresu PZD w obronie ogrodów,
- udzielenia pełnego poparcia dla organów statutowych szczebla krajowego do zdecydowanego występowania w obronie racji milionowej organizacji PZD.
Uchwałę niniejszą kierujemy do Marszałka Sejmu RP oraz Ministra Infrastruktury.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 97
Wczoraj 485
W tygodniu 1085
W miesiącu 6258
Wszystkich 599695