Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Ciekawostki

ciekawostki

Kalendarz ogrodnika. Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie to jeden z najbarwniejszych miesięcy. Skrzące się kolorami rabaty, kwitnące krzewy i soczyście zielony trawnik zachwycają swoim pięknem. Aby jednak ogród w maju wyglądał kwitnąco, nie możemy zaniedbywać prac ogrodniczych, których w tym miesiącu z pewnością nam nie zabraknie. Jakie prace w ogrodzie wykonać w maju? Przedstawiamy kalendarz ogrodnika na maj.

  

Maj w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

  

Maj to dla wielu ogrodników ulubiony miesiąc. Gdy wiosna w pełni, można czerpać w końcu pełną radość z prac ogrodniczych i podziwiania na nowo rozkwitającej przyrody. W maju pogoda jest zwykle wyjątkowo sprzyjająca – nie brakuje ciepłych i słonecznych dni, a nie dokuczają jeszcze uciążliwe upały. W tym miesiącu średnie temperatury oscylują wokół 13℃, ale często dni są znacznie cieplejsze. 

  

Maj w ogrodzie to czas kwitnienia wielu roślin. Właśnie w tym miesiącu możemy podziwiać kwitnące rośliny wiosenne: tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki, sasanki, zawilce, pierwiosnki. Rozkwitają także stokrotki, bratki, begonie, bodziszki, barwinki pospolite, niecierpki, werbeny, dzwonki ogrodowe. Majowy pejzaż w ogrodzie ubarwiają obsypane kwiatami krzewy, pnącza i drzewa: glicynie, jaśminowce, kaliny koralowe, lilaki, magnolie, mahonie, pigwowce japońskie, głogi czy czeremchy. 

   

Choć w maju wciąż można usłyszeć ptasie trele, większość ptaków w tym czasie jest już pochłonięta lęgami, przez co obserwacja pierzastych gości w ogrodzie staje się utrudniona. 

  

Choć maj uznawany jest za jeden z najpiękniejszych miesięcy w całym kalendarzu ogrodnika, nie brakuje w nim także pułapek. Jedną z nich jest ostatni powiew zimy, który może jeszcze zaszkodzić wiosennym roślinom i wyrządzić spore szkody w warzywniku. Z pewnością każdy ogrodnik słyszał o tzw. zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, czyli majowych przymrozkach przypadających na połowę miesiąca (12-15 maja) . 

   

W kalendarzu ogrodnika maj to gorący czas. W tym miesiącu możemy wzbogacić nasze rabaty i posadzić nowe rośliny. Wiosną ogród i rośliny wymagają ponadto szczególnej opieki. Niezbędne jest wykonywanie wielu prac pielęgnacyjnych, np. regularnego nawożenia, podlewania i odchwaszczania. Nie możemy zapomnieć także o pielęgnacji trawnika. W maju w ogrodzie powinniśmy zająć się również przekwitłymi wiosennymi roślinami, by w kolejnym sezonie na nowo zachwycały swoim pięknem. Dużo pracy czeka nas ponadto w warzywniku i sadzie. W tym miesiącu warto więc wygospodarować sporo czasu na prace ogrodnicze. 

      

Jakie prace wykonać w maju w ogrodzie?

   

Do najważniejszych prac ogrodniczych w maju należą:

  

Sadzenie drzew i krzewów z pojemników

  

W maju możemy wysadzić do gruntu drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach. Zadbajmy o prawidłowe przygotowanie podłoża i obfite podlewanie roślin po posadzeniu. 

  

Wysiew roślin jednorocznych i wieloletnich

  

Maj to dobry czas na wysiew bezpośrednio do gruntu roślin, które ubarwią letni pejzaż, takich jak: nasturcje, nagietki, słoneczniki, maciejki, ostróżki, groszek, goździki brodate czy malwy. 

  

Sadzenie i sianie roślin w warzywniku

  

W połowie maja, po ustaniu przymrozków, możemy wysiać do gruntu lub wysadzić rozsadę warzyw wrażliwych na mrozy. To odpowiednia pora na wysiew: rzodkiewki, kopru, późnych odmian buraków i marchwi, cukinii, kukurydzy, kabaczka, dyni oraz sadzenie: pomidorów, papryki, ogórków, selerów.

  

Sadzenie roślin cebulowych niezimujących w gruncie

  

Maj w ogrodzie to odpowiedni moment na posadzenie do gruntu roślin cebulowych niezimujących w gruncie, takich jak: dalie, pacioreczniki, mieczyki.

  

Sadzenie roślin ozdobnych

  

Jeśli chcemy ożywić nasz ogród letnimi kwiatami, w maju w ogrodzie możemy posadzić astry chińskie, lwie paszcze, kocanki, szałwie, aksamitki, cynie, petunie, lobelie, niecierpki.

  

Pielenie chwastów

     

W maju w ogrodzie nie powinniśmy zaniedbywać regularnego odchwaszczania rabat i trawnika. Szybkie usunięcie chwastów, jeszcze przed kwitnieniem i wydaniem nasion, znacznie zwiększy szansę na ich skuteczne wyeliminowanie. 

  

Zbiór warzyw 

   

Już w maju możemy cieszyć się pierwszymi warzywami spod osłon i tuneli foliowych. W tym miesiącu możemy dokonać zbioru rzodkiewki, sałaty czy cebuli. W maju zbieramy też warzywa wieloletnie np. szparagi, rabarbar.

 
- prace które powinniśmy zrobić w marcu 
W marcu powinniśmy przyciąć krzewy i drzewa owocowe. To czas na wykonanie cięcia prześwietlającego jabłoni, grusz, śliw, jeżyn, malin, porzeczek, winorośli. Marzec to też ostatni moment na przycięcie krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną lub latem (np. budlei, krzewuszek, hortensji, lawendy, tawuł).
 

Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodowych na kwiecień

Kwiecień w ogrodzie to czas radości dla miłośników roślin. Mamy wiosnę i coraz wyraźniej widać jak budzi się przyroda. Jak sama nazwa miesiąca wskazuje, jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się okres kwitnienia wielu roślin. Nadeszła już pora aby ostro zabrać się za porządkowanie ogrodu po zimie i inne prace na działce. Aby jak najlepiej wykorzystać kwiecień w ogrodzie koniecznie przeczytaj poniższy tekst, w którym dokładnie opisujemy najważniejsze prace ogrodnicze na kwiecień.

Warto też zauważyć, że wahania temperatury w kwietniu mogą być bardzo duże. W kwietniu 2022 r. najwyższą wartość temperatury powietrza (23,4°C) odnotowano 14 kwietnia we Wrocławiu, zaś najniższą wartość temperatury (-7,5°C) zanotowano 4 kwietnia w Zakopanem. Przygotowując się do wykonania prac ogrodniczych w kwietniu musimy zatem uwzględnić bardzo duże wahania temperatury występujące w tym miesiącu, możliwe częste przymrozki, a także dość częste opady, zarówno deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i śniegu.

Kwiecień w sadzie

  • Kończymy zimowe cięcie drzew w sadzie. Do kwietnia możemy opóźnić cięcie gatunków najbardziej narażonych na uszkodzenia mrozowe, takich jak śliwa, morela, brzoskwinia i nektarynka.
  • Początek kwietnia to ostateczny termin aby przyciąć winorośl (opóźnienie cięcia do kwietnia ma pozytywny wpływ w miejscach szczególnie narażonych na przymrozki). Tnąc winorośl pamiętaj, iż owocuje ona na pędach jednorocznych, wyrastających z pąków położonych na dwuletnich pędach zdrewniałych. Zwlekanie z przycięciem do końca kwietnia lub początku maja spowoduje silny wyciek soków z ran po cięciu i osłabi krzewy, zatem zabieg przeprowadź jak najszybciej.
  • Początek kwietnia to ostateczny termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy, w zależności od ich grubości, na długość 30 do 60 cm, licząc od miejsca rozgałęzienia. Gałęzie dolne pozostawiamy dłuższe, zaś górne - krótsze. Przewodnik skracamy do przeszczepienia na około 30 cm od ostatniego rozgałęzienia. Miejsce do przeszczepienia wybieramy tak, aby kora była była gładka, wolna od uszkodzeń mechanicznych i bez rozgałęzień.

Szczepienie drzew owocowych - sposoby, terminy, podkładki
Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej zazwyczaj dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność i mrozoodporność drzewa lub pozwalającą regulować siłę jego wzrostu. Poprzez szczepienie uzyskuje się większość obecnie sprzedawanych drzew owocowych. Oto jak prawidłowo wykonać zabieg szczepienia drzew owocowych.

 

 

 

 

Licznik wejść

Dzisiaj 89

Wczoraj 182

W tygodniu 1091

W miesiącu 5332

Wszystkich 496363

Kubik-Rubik Joomla! Extensions