Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Jak co roku, w dniu 27 marca 2013 roku w siedzibie OZ PZD w Szczecinie, odbyła się narada Komisji ds. Oświaty i Szkolenia oraz instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD (krajowych i okręgowych). Uczestniczyło w niej 19 osób.

Obrady otworzył dyrektor biura OZ PZD, przewodniczący Komisji ds. Oświaty i Szkolenia w Szczecinie - Pan Tomasz Olkuski. Przedstawił tematykę oraz podkreślił rolę społecznej służby instruktorskiej. Omówił bieżące cele Okręgowego Zarządu, poinformował o zgłoszeniu przez Platformę Obywatelską projektu ustawy o ogrodach działkowych do laski marszałkowskiej.

Następnie Pan Michał Tera (prawnik) przedstawił szczegółowo projekt PO. Każdy z uczestników otrzymał, przygotowany przez zespół prawników Krajowej Rady PZD, materiał w którym porównany został obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z poselskim projektem ustawy Platformy Obywatelskiej. Instruktorzy oraz członkowie Komisji ds. Oświaty i Szkolenia stanowczo nie zgadzają się z prezentowanymi rozwiązaniami PO, gdyż doprowadzą one do podzielenia ich środowiska, przez co ułatwi się likwidowanie ogrodów i rozkradanie majątku działkowców, na który wspólnie tak ciężko zapracowali. Zwrócili się z apelem do Posłów ze wszystkich partii wchodzących w skład Sejmu RP, aby w pierwszym czytaniu projektu przedstawionego przez Platformę Obywatelską, odrzucili go jako akt nie spełniający woli i oczekiwań miliona rodzin w Polsce.

Instruktorów swoją obecnością zaszczycił Prezes OZ PZD w Szczecinie - Pan Tadeusz Jarzębak, który uzupełnił wypowiedzi swoich poprzedników. Omówił zadania jakie stoją przed Związkiem na progu obecnej kampanii sprawozdawczej w rodzinnych ogrodach działkowych. W swoim wystąpieniu bardzo obszernie przedstawił aktualną sytuację działkowców i Związku, wynikającą ze zmian spowodowanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego i złożeniem do Marszałka Sejmu RP obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Jednym z głównych tematów narady był przegląd zagospodarowania i modernizacji ROD oraz działek. Tematyka związana z elementami zagospodarowania działek podejmowana była wielokrotnie przez OZ PZD w Szczecinie. Pani Alicja Nowak - instruktor ogrodniczy OZ PZD w Szczecinie, przedstawiła realizację programu „ Modernizacja działek” w naszym Okręgu. Omówiła metodykę, zadania dla służb ogrodniczych, terminarz działań w bieżącym roku. Wyznaczeni zostali koordynatorzy, którzy będą nadzorować przebieg przeglądów w ROD.

Pan dr Piotr Szarek - instruktor ogrodniczy OZ PZD w Szczecinie, przedstawił szczegółowo sprawozdanie z działalności oświatowej szczecińskiego okręgu PZD za 2012 rok. Zapoznał działkowców z planowanymi zadaniami w dziedzinie oświaty, organizowanymi konkursami przez Krajową Radę PZD oraz OZ PZD w Szczecinie. Omówił aktualny stan, a potrzeby działalności szkoleniowej i instruktażowej. Zachęcił uczestników do reprezentowania Związku i ogrodów na odbywających się w tym roku kiermaszach i targach ogrodniczych na terenie działania Okręgu Szczecińskiego (MTS, Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach”, Platany, Cuma i Jarmark Jakubowy).

Prezes Okręgowego Zarządu na zakończenie podziękował wszystkim uczestnikom narady. Wręczył podziękowania za aktywne zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ROD. Wyraził słowa uznania dla osób, które pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, kontynuowały akcję zbierania podpisów.

Każdy z uczestników narady otrzymał zestaw książek przydatnych podczas modernizacji działek. Wszyscy życzyli sobie nawzajem wspaniałych świąt Wielkiej Nocy i żywili nadzieję, że spotkania takie będą kontynuowane w przyszłości.

 

Apel instruktorów SSI PZD OZ Szczecin - czytaj...

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 3

Wczoraj 303

W tygodniu 999

W miesiącu 6041

Wszystkich 265059

Kubik-Rubik Joomla! Extensions