Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

W dniu 27 października br., okręg szczeciński zorganizował jednodniowe szkolenie dla instruktorów SSI. Odbyło się ono  w świetlicy ogrodu ROD „Przyjaźń” w Szczecinie - dzięki uprzejmości Pani Prezes zarządu Kazimierze Wadowskiej.

Piękna, wystrojona świetlica pomieściła ponad 60 instruktorów (krajowych, okręgowych i ogrodowych) z całego naszego okręgu. Prezes OZ w Szczecinie powitał zebranych instruktorów, przypomniał o ważnej roli, jaką pełnią instruktorzy w ogrodach i ich zdaniach, wspomniał o jubileuszu 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Szkolenie rozpoczął dr hab. inż. Piotr Żurawik z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie  tematem zagospodarowania ogrodu działkowego.

Omówione zostały różne rodzaje gleb, w jaki sposób je przygotować pod uprawę i jak rozplanować kwatery na działce. Dr Żurawik wspomniał, że coraz częściej nawet w ogrodach przydomowych mieszkańcy miast przeznaczają miejsce pod uprawę choć paru gatunków warzyw, drzew i krzewów owocowych. Zwiększa się świadomość i satysfakcja z uprawy wyhodowanych we własnym ogródku ekologicznych warzyw i owoców bez chemii.

Zostały przypominane wymagania pH, nawozowe, wartości kompostu, nawozów zielonych  i dla warzyw  dla ich optymalnego wzrostu. Wykładowca mówił również o zmianowaniu, uprawie współrzędnej, terminach siewu i allelopatii.

Kolejnym tematem były nowości w uprawie roślin warzywnych. Dr Żurawik przedstawiał odmiany, które wypłynęły do krajowego rejestru odmian COBORU (Centralnego Ośrodka Odmian Roślin Uprawnych) w 2017 r: cebula ‘Karmen’, dynia zwyczajna ‘Bananowy Song’, fasola zwykła karłowa  ‘Batumi’, ‘Finezja’, ‘Grenada’, ‘Luiza’, ‘Saba’ i ‘Sprinter’, fasola zwykła tyczna  ‘Seychelles’, kapusta głowiasta biała ‘Jasper’, ‘Frodo’, ‘Opalo’, kukurydza cukrowa m.in. ‘Golden Freedom, ogórek ‘Rejent’, ‘Solon i ‘Ares’, papryka ‘Ciderella’ i ‘ Red Knight’, pomidor ‘Milonety’, ‘Agent’, ‘Georgia’ i ‘Zorza Toruńska’, sałata liściowa ‘Flamenco’.

Wspomniano również o japońskich odmianach szczypiorku czosnkowego, oberżyno ziemniaku oraz o odmianach warzyw w nietypowych kolorach i kształtach.

Następny zaprezentowany temat dotyczył efektywnego nawożenia, które prowadził dr Adam Grześkowiak z Grypy Azoty, Zakłady Chemiczne „Police”  S.A. Prowadzący zaznaczył, że  duża różnorodność uprawianych gatunków roślin na działkach oraz rodzaju gleby wymaga indywidualnego podejścia do sprawy nawożenia, a błędy w nawożeniu obniżają jakość plonów, zwiększają podatność na choroby i szkodniki, obniżają mrozoodporność oraz możliwość negatywnego wpływu na środowisko.

Poruszony został temat nawożenia i jego terminy w powiązaniu z odczynem gleby. Wykładowca przypominał, że skuteczne wapnowanie zależne jest od rodzaju gleby i co bardzo istotne – zalecał ograniczone wapnowanie na glebach torfowych (dotyczy to głównie działek na Wyspie Puckiej).

O zdrowotności wybranych drzew i krzewów owocowych mówiła dr hab. Iwona Adamska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zostały przedstawione i omówione choroby m.in. jabłoni, gruszy i śliwy. Temat nie został wyczerpany, instruktorzy mieli sporo pytań dotyczących nie tylko dostępnych środków ale również ekologicznej ochrony drzew i krzewów.  Pani doktor zachęcała do korzystania ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by sprawdzać środki ochrony roślin, zawarte w nich substancje czynne,  oraz rodzaje upraw i zastosowanie (http://www.minrol.gov.pl/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin ).

Na koniec wykład poprowadził dr inż. Jacek Wereszczaka z Zachodniopomorskiego Regionalnego Centrum mikroorganizmów, w którym przedstawiał osobę R. Steinera, jego założenia dotyczące ekologicznego rolnictwa i korzystanie z kalendarza biodynamicznego.

Omawiana była biologiczno dynamiczna metoda gospodarowania, stosowanie preparatów biodynamicznych w celu ożywienia biologicznego gleby, biopreparaty i ich zastosowanie – szczepionki stosowane w produkcji roślinnej, biostymulatory, biopestycydy, mieszanki  bakteryjno-enzymowe.

Prowadzący podkreślał wagę kompostowania, znaczenie uprawy  i pielęgnacji roślin w zgodzie z naturą, by ograniczać stosowanie chemicznych środków, w czym mogą pomóc m. in. gnojówki, wywary i napary ziołowe.

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał kalendarz biodynamiczny, by korzystać z zawartych w nich wskazówek, cały rok uprawiać rośliny w harmonii z rytmami przyrody, by się w nie zagłębiać i propagować innym.

Justyna Sielicka

Instruktor ogrodniczy

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 3

Wczoraj 303

W tygodniu 999

W miesiącu 6041

Wszystkich 265059

Kubik-Rubik Joomla! Extensions