Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Na zaproszenie dyrektor szkoły Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie  - pani Lili Pławińskiej i kierownika Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego – pana Andrzeja Fidosa, grupa instruktorów krajowych i okręgowych uczestniczyła w seminarium ogrodniczym w dniu 2 lutego br. Uczestniczyli w nim również ogrodnicy i rolnicy ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego.

Seminarium rozpoczął Wiesław Jakubowski - przedstawiciel międzynarodowej firmy HAZERA POLAND zajmującej się hodowlą nasion i  prowadzącą ośrodki badawczo-rozwojowe.

Przypomniane i przedstawione zostały odmiany polecane w poprzednim sezonie jak i nowe odmiany warzyw, również do upraw ekologicznych. Przedstawione zostały nowe technologie wykorzystywane do mechanicznego zbioru warzyw i przygotowanie ich do sprzedaży.

Nowości odmianowe warzyw firmy POLAN -  Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego  przedstawiał  kierownik produktu, pan Dariusz Kacprzyk. Omówiony został asortyment firmy, którym oprócz nasion warzyw są również nasiona kwiatów, ziół, traw, czosnki, cebule i kłącza. Produkowane nasiona są  również kalibrowane, zaprawiane i obejmują ponad 105 odmian własnych  warzyw.

„Globalizacja a biopreparaty”- to kolejny temat seminarium. Prowadzący – dr inż. Jacek Wereszczaka z Zachodniopomorskiego Regionalnego Centrum Mikroorganizmów omówił czym jest globalizacja i na czym opiera się jej idea.  J. Wereszczaka akcentował znaczenie poszanowania środowiska, by działalność zarobkowa człowieka była z nim w stanie równowagi.

Omówiono biopreparaty do stosowania w rolnictwie, ogrodnictwie nie tylko jako środki stosowane interwencyjnie – w razie wystąpienia jakiegoś czynnika stresowego (susza, przymrozek, fitotoksyczność itp.) ale przede wszystkim prewencyjnie, włączając je do standardowych technologii upraw i pielęgnacji.

Na koniec głos zabrał pan Kazimierz Domagalski z rodzimej szczecińskiej firmy Fosfan. Przedstawił nowości produktowe na rok bieżący tj. KalPro 40 – granulowany nawóz potasowy, Mag Sul – siarczan magnezu, nawóz uniwersalny polecany do stosowania na wszystkie typy gleb, ze szczególnym uwzględnieniem roślin mające wysokie wymagania pokarmowe dotyczące siarki i magnezu. Wspomniane zostały również nawozy bezchlorkowe (Fruktus Truskawka, Lagron i Lagron Vit), nawozy naturalne Biohumusy vital oraz nawozy granulowane różnego przeznaczenia.

Podczas seminarium na bieżąco była możliwość zadawania pytań oraz wymiany doświadczeń. Uczestnicy chwalą sobie takie spotkania i z pewnością przybędą na kolejne.

J. Sielicka

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 14

Wczoraj 442

W tygodniu 14

W miesiącu 5056

Wszystkich 264074

Kubik-Rubik Joomla! Extensions