Polecamy:

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Działkowcy 6-ciu ogrodów prawobrzeże Szczecina spotkali się 1 grudnia br. z członkami Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej by przedyskutować projekt ustawy działkowej oraz obecną sytuację ogrodów i Związku. Dla wielu  z nich nie był to nowy temat, gdyż od dłuższego czasu trwa promocja treści przyszłej ustawy, opracowanej przez zespół działkowców. Przyszli jednak dla podzielenia się doświadczeniem w zbieraniu podpisów poparcia oraz wyrażenia swojego zbiorowego poparcia dla istnienia PZD w formie stowarzyszenia, jako gwaranta przyszłości ogrodu. To jest droga jedyna dla zachowania praw i spełnienia kryteriów Trybunału Konstytucyjnego.
Przynieśli ze sobą zebrane podpisy w ogrodach. Sygnalizowali, że trudny jesienny okres nie sprzyja przebywaniu na działce i na pobyt na niej decyduje się niewielu. Praktykują więc zbieranie podpisów w środowiskach zaprzyjaźnionych z ogrodami, w domach działkowców, a nawet na ulicach.

Wszyscy zebrani akceptują proponowane zapisy ustawy i wierzą, że posłowie wezmą pod uwagę ich wolę zachowania samorządnej organizacji.
Projekt Solidarnej Polski według działkowców nie jest dobrą propozycją dla ogrodów. Jest to takie przekalkowanie zapisów ze wspólnot mieszkaniowych. A działka w rodzinnym ogrodzie działkowym to nie jest lokal.

Rodzinne ogrody działkowe mają nieco inne cele społeczne do wypełnienia, a nie tylko posiadanie kawałka ziemi pod uprawę przysłowiowej marchewki. O tym powinien pamiętać autor - poseł Andrzej Dera.
Mobilizacja u działkowców trwa. Wyrazem tego jest dalsze aktywne zbieranie podpisów pod zgłoszonym projektem przyszłej ustawy.

Podobne, kolejne spotkanie 15 - stu ogrodów rejonu prawobrzeże Szczecina odbyło się w dniu 03.12.2012 r.  Przebiegało ono w sposób podobny tj. prezentacja projektu ustawy przez Prezesa OZ oraz mecenasa Piotra Kapińskiego.
Działkowcy zebrani zapoznali się zarówno z projektem oraz uzasadnieniem z uwypukleniem różnic w stosunku do ustawy obecnie jeszcze obowiązującej. Również pełna akceptacja dla zgłoszonego projektu ustawy. Obawy dotyczą jednak tego czy uda się przekonać posłów do dobrze zaprojektowanej ustawy. W czasie dyskusji podnoszono problem, że właśnie teraz potrzebna jest organizacji naszej pełna mobilizacja oraz jedność oraz szybka informacja o zachodzących zjawiskach.

Proponowany model ustroju ogrodów działkowych przedstawiony przez Komitet jest najlepszym rozwiązaniem jakie można w tej chwili zaproponować. Zaapelowano o dalszą aktywność w zbieraniu podpisów. Działkowcy obecni podpisali listy poparcia oraz zabrali ze sobą listy, na których będą zbierać podpisy w środowisku działkowców i u wszystkich, którzy popierają ideę ogrodów w miastach. 

Członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 11

Wczoraj 170

W tygodniu 858

W miesiącu 4134

Wszystkich 289731

Kubik-Rubik Joomla! Extensions