Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Kalendarium ogrodowe

Lipiec

Spis treści

Rośliny ozdobne

Na początku miesiąca

Możemy jeszcze wysiewać nasiona roślin dwuletnich a od połowy miesiąca pikować siewki tych roślin z siewu czerwcowego.
Najlepiej robić to w fazie 2-3 liści, pikując je początkowo do małych doniczek lub od razu na miejsce stałe. Posadzone rośliny obficie podlewamy.
Dzielimy nadmiernie rozrośnięte kępy przekwitłych bylin, a powstałe z podziału młode roślinki sadzimy na nowe miejsce (zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy, goździki bylinowe, aster alpejski, przymiotno ogrodowe).
Wykopujemy i czyścimy cebule tulipanów, narcyzów, śniedków i hiacyntów. Podsuszone i oczyszczone z resztek ziemi i pędów przechowujemy do jesieni w dobrze wietrzonym pomieszczeniu w temperaturze ok. 20°C. Do gruntu cebule sadzimy we wrześniu.
To ostatni termin nawożenia drzew i krzewów ozdobnych. Rośliny nawiezione w późniejszym okresie nie zdążą dostatecznie zdrewnieć przed zimą i mogą przemarznąć.
Systematycznie kontrolować wilgotność podłoża i podlewać (w czasie upałów codziennie lub dwa razy w ciągu dnia). Nie należy także zapominać o regularnym (zwykle cotygodniowym) nawożeniu roślin uprawianych w pojemnikach.

Przez cały miesiąc

Usuwamy przekwitłe kwiaty i kwiatostany zarówno roślin jednorocznych jak i bylin (żeniszka, heliotropu. werbeny, gęsiówki kaukaskiej, dąbrówki rozłogowej, ubiorków) by nie dopuścić do zawiązywania nasion, co osłabia rośliny.
Po pierwszym kwitnieniu ścinamy nisko pędy – łubinów, ostróżek, krwawników, dzięki czemu zakwitną ponownie w drugiej połowie lata. Przycinamy też po kwitnieniu ozdobne krzewy liściaste – jaśminowce, krzewuszki, żylistki i pnące róże.
Wykonujemy okulizację róż. Robimy to w momencie, gdy kora łatwo odchodzi od drewna.
Regularnie odchwaszczamy rabaty, wycinamy też pożółkłe i zaschnięte pędy i liście roślin.
W czasie dłuższych okresów suszy regularnie nawadniamy trawniki a w miarę potrzeby kosimy je i nawozimy (1-2 kg nawozu na 100 m2).

Pod koniec miesiąca

Zaczynamy dzielić i przesadzać silnie rozrośnięte kłącza kosaćców (ok. 2 tygodnie po kwitnieniu). Wyrzucamy obumarłe fragmenty a młode dzielimy na części, którym skracamy 1/3 liści i korzeni i tak przygotowane roślinki sadzimy ponownie. Dzielenie przeprowadzamy co 3-4 lata.
Ścinamy rośliny sezonowe przeznaczone na suche bukiety (kocanki, złociszki, suchliny). Powiązane w pęczki wieszamy kwiatami w dół w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.


Sadownictwo

Na początku miesiąca

Zajmujemy się formowaniem koron, czyli odginaniem pędów wyrastających w tym sezonie. Część z nich jest już zdrewniała, zatem można zastosować wykałaczki lub przywiązać je sznurkiem w celu uformowania kąta prostego.
Początek lipca to czas na zastosowanie drugiej dawki azotu. Nie powinno się go stosować później niż do końca lipca. Przestrzeganie terminów nawożenia azotowego jest ważne z punktu widzenia wytrzymałości roślin na mróz. Późniejsze nawożenie drzew tym makroelementem pobudza je do wzrostu i tym samym naraża na przemarzanie zimą, ponieważ proces hartowania, czyli przygotowywania się do spoczynku zimowego jest wtedy zbyt krótki. Trzeba przestrzegać polecanych dawek, ponieważ przenawożenie azotem opóźnia wejście drzew w okres owocowania, czyni je bardziej podatnymi na przemarzanie i choroby (np. zaraza ogniowa u jabłoni i gruszy).

W drugiej połowie miesiąca

Zaczynamy zbiory u wcześnie dojrzewających odmian śliwy, jabłoni i gruszy.
Owoce zbierane w tym czasie nadają się głównie do spożycia w stanie świeżym. Ważny jest termin zbioru, gdyż owoce zbyt długo przetrzymane na drzewie mogą osypywać się. Istnieje również niebezpieczeństwo szybkiego ich przejrzewania i utraty walorów smakowych właściwych dla odmiany. Należy pamiętać, że jabłka i gruszki odmian wczesnych nie dojrzewają równomiernie, zatem powinno się je zrywać w 2-3 terminach, w miarę osiągania przez nie dojrzałości zbiorczej. Owoce gotowe do zbioru charakteryzują się lepszym wybarwieniem a barwa zasadnicza skórki jest jasnozielona lub zielonkawożółta.

Pod koniec miesiąca

Kończy się zbiór malin. Zaraz po zakończeniu zbiorów wycina się i usuwa z ogrodu wszystkie pędy ubiegłoroczne, owocujące w tym roku. Najlepiej jest je zniszczyć, żeby usunąć ewentualne źródło chorób i szkodników. Po zbiorach czereśni i wiśni należy zdjąć siatki lub inne materiały chroniące owoce przed ptakami. Jeśli warunki pogodowe pozwolą (suche słoneczne dni bez opadów) można przystąpić do cięcia drzew tych gatunków. Brak opadów i wysokie temperatura sprzyjają gojeniu się ran. Tym samym utrudnione są infekcje powodowane przez grzyby chorobotwórcze.
Przystępujemy do ścinania liści i rozłogów na plantacjach truskawek. Zabieg ten można wykonać kosą lub sierpem zwracając uwagę na to, żeby nie uszkodzić środkowej części rośliny tzw. serca. Zabieg ten ma znaczenie fitosanitarne.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 109

Wczoraj 128

W tygodniu 870

W miesiącu 3290

Wszystkich 569603

Kubik-Rubik Joomla! Extensions