Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
18 grudnia br. (czwartek) odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "Stop Rozbiórkom Altan" o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
Powstanie projektu obywatelskiego zostało zainicjowane przez Krajową Rade PZD po wyroku NSA z 9 stycznia 2014 roku, który uwidocznił lukę w prawie – brak precyzyjnej definicji pojęcia altany.
NSA w swoim wyroku posłużył się słownikową definicją altany, która jest sprzeczna z dotychczasową praktyką budowy i sposobu użytkowania altan. W konsekwencji istnienie ponad 900 tysięcy altan zostało postawionych pod znakiem zapytania. Bowiem stały się one z dnia na dzień samowolami budowlanymi.
W odpowiedzi na te wydarzenia przy KR PZD powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Rozbiórkom Altan", który opracował projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. 9 października br. opracowany projekt został zgłoszony do Sejmu z ponad 700 tysiącami podpisów poparcia.
24 listopada odbyło się w tej sprawie spotkanie z Premier Ewą Kopacz i delegacją działkowców na czele z Prezesem KR PZD Eugeniuszem Kondrackim oraz pełnomocnikami Komitetu "Stop Rozbiórkom Altan". Spotkanie zaowocowało współpracą pełnomocników i przedstawicieli działkowców z Rządowym Centrum Legislacyjnym oraz Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego nad poprawkami zgłoszonymi przez stronę rządową do projektu ustawy.
Pierwsze czytanie projektu "Stop Rozbiórkom Altan" odbędzie się 18 grudnia br. (czwartek) w godzinach 13:00 – 15:00. Na początku, z ramienia KR PZD, mecenas Bartłomiej Piech pełnomocnik Komitetu przedstawi posłom projekt ustawy. Następnie wszyscy przedstawiciele Klubów Parlamentarnych i Kół Poselskich wypowiedzą się na jego temat.
Zachęcamy do oglądania i słuchania relacji na żywo z posiedzenia Sejmu:
Na kanale telewizyjnym TVP Parlament
Na stronie internetowej tvpparlament.pl
W Radio Parlament (dostępne tylko w Internecie)
(AD)
Dzisiaj 47
Wczoraj 485
W tygodniu 1035
W miesiącu 6208
Wszystkich 599645