Polecamy:

Galeria ROD "Górki Ustowskie"

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

20 sierpnia 2011 roku odbyły się na terenie ROD „Górki Ustowskie” w Szczecinie dni działkowca połączone z obchodami trzydziestolecia powstania ogrodu i trzydziestolecia powstania Polskiego Związku Działkowców.
 
Obchody jubileuszy były poprzedzone spotkaniem 13 sierpnia 2011r z działkowcami posiadającymi 30 lat prawa do działki. Na spotkaniu przy kawie i ciastku wspominano pierwsze dni powstania ogrodu i przekształcania ziemi, pod warzywa, drzewka owocowe, oraz jakiś kącik wypoczynkowy. Wysiłek w tak trudnym terenie był niemały: trzeba było bagno odwodnić, nawieźć ziemni, zniwelować uskoki na pagórkach, wykarczować szuwary. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał specjalny na tą okoliczność dyplom i upominki z okazji jubileuszu.

Rozpoczynając uroczystości dni działkowca prowadzący Jerzy Zawada zapoznał zebranych z historią obchodów plonów. Po takim wstępie i wysłuchaniem hymnu działkowców, rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe na które przybyli oprócz działkowców ogrodu i ich rodziny prezes okręgowego Zarządu w Szczecinie Tadeusz Jarzębak wraz z członkiem okręgowego zarządu Marianem Cichockim jak również przedstawiciele ogrodów sąsiadujących z naszym.
Wprowadzenie do uroczystości przedstawił prezes ogrodu Roman Krempski.
Przez Justynę Malanowską najmłodszą działkowczynię i Stanisława Miłosza najstarszego działkowca wprowadzono na plac odbywających się uroczystości drzewko jubileuszowe w otoczeniu koszy plonów wykonanych przez poszczególne sektory.

W swym wystąpieniu Prezes OZ Tadeusz Jarzębak odniósł się do początku powstania PZD i jego stałego istnienia w życiu działkowców oraz do zagrożenia jakie niesie dla wszystkich działkowców w kraju zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Następnie prowadzący uroczystości poprosił aby w obecności uczestników dożynek pani Justyna Malanowska i Stanisław Miłosz posadzili drzewko jubileuszowe które będzie symbolem obchodzonych jubileuszy. Posadzenie drzewka zostało udokumentowane certyfikatem potwierdzającym posadzenie drzewka.
Impreza była okazją do podziękowania działkowcom za wkład pracy na rzecz ogrodu i Związku wręczając odznaczenia dla działkowców:
  
- za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców -  Zygmuntowi Zielińskiemu, Włodzimierzowi Trębaczowi
- Złotą odznakę zasłużony działkowiec otrzymali: Andrzej Bąkowski, Franciszek Najlepszy, Grzegorz Ratajczyk, Jerzy Stępień
- Srebrną odznakę zasłużony działkowiec otrzymali: Henryk Czaplicki Krystyna Gibaszek
- Brązową odznaką zasłużony działkowiec otrzymali: Bożena Zielińska, Aleksander Dziewiński, Zygmunt Duchnik, Józef Burda, Stanisław Miłosz, Piotr Polewacz, Ryszard Stasiak, Mieczysław Witek

Uchwałą Nr 64/2011 z dnia 06.08.2011r Zarządu ROD „Górki Ustowskie”  za całokształt pracy w ogrodzie dyplomy otrzymali:  Fila Andrzej, Ryszard Stasiak, Janusz Kaszubski, Halina Zdzisław Lewandowscy, Henryka Kucharska

Po wręczeniu odznaczeń został odczytany protokół Ogrodowej Komisji Konkursowej w temacie „Wzorowa działka ROD „Górek Ustowskich” w Szczecinie za roku 2011.
Dla dziesięciu działkowców, których działki uzyskały największą ilość punktów ufundowane zostały puchary okolicznościowe oraz wyróżniono dziewięć działek dyplomami.
Hodowcy gołębi wystawili swe najładniejsze okazy i pochwalili się swymi osiągnięciami.
Był kiermasz ogrodowy na którym można było kupić nowinki hodowlane i preparaty do ochrony roślin. Fundusz Hipotetyczny DOM miał swój punkt konsultacyjno informacyjny.

W części rozrywkowej to konkurs na temat znajomości przepisów PZD.
Koło myśliwskie „Bażant” przygotowało pieczonego dzika który w całości został z nadzieniem  wniesiony na plac uroczystości wzbudzając ogólne zaskoczenie i ciekawość.
Oprócz dzika uczestnicy uroczystości raczyli się karkówką z grilla, kiełbaskami też z grilla popijając piwem w miłej atmosferze i pięknej pogodzie dyskutowali na temat przyszłości działek i wymieniali się swoimi doświadczeniami w uprawie warzyw, drzewek ozdobnych czy kwiatów.

Na zakończenie wniesiono dwa torty okolicznościowe z okazji 30 lecia ROD „Górki Ustowskie” i 30 lecia PZD.
Trudno jest opisać atmosferę panującą w trakcie uroczystości dlatego prezentuję kilka zdjęć  które w części przekażą radość z naszego jubileuszu.
Po części oficjalnej przy muzyce zespołu, działkowcy i zaproszeni goście bawili się do wczesnych godzin rannych na parkiecie.  
Przez cały czas uroczystości można było podpisać się pod stanowiskiem w sprawie obrony ustawy o ROD i Związku skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego i Posłów

Mapa "Górki Ustowskie"

 

Licznik wejść

Dzisiaj 70

Wczoraj 130

W tygodniu 337

W miesiącu 2546

Wszystkich 220192

Kubik-Rubik Joomla! Extensions