Polecamy:

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Kalendarium ogrodowe

Listopad

Spis treści

Rośliny ozdobne

Robimy jesienne porządki
Listopad to czas porządków w ogrodach i na działkach. Wyrywamy rośliny jednoroczne, wycinamy zasychające pędy bylin oraz grabimy liście opadłe z drzew i krzewów. Liście z objawami porażenia przez patogeny niszczymy np. poprzez głębokie zakopanie, a pozostałe wykorzystujemy do kompostowania lub ściółkowania zimujących na rabatach roślin.

Podlewamy rośliny zimozielone
Przed nastaniem mrozów a także w czasie odwilży obficie podlewamy zimozielone drzewa, krzewy i krzewinki, które wyparowują wodę przez liście także jesienią i zimą. Zwiększymy tym sposobem jej zapas w glebie. Brak wody w podłożu lub niemożność jej pobrania z zamarzniętej ziemi powoduje brązowienie liści a niekiedy zasychanie całych roślin, co ujawnia się dopiero wiosną, gdy rusza wegetacja.

Zabezpieczamy przed śniegiem
Zabezpieczenia przed rozłamywaniem pędów przez zalegający śnieg wymagają kolumnowe, jajowate i kielichowate iglaki wytwarzające liczne pędy przewodnie, skierowane ku górze. Całe krzewy obwiązujemy dookoła sznurkiem, taśmą lub plastikowymi żyłkami.

Robimy sadzonki zdrewniałe
Jest to prosty i tani sposób rozmnażania wegetatywnego drzew i krzewów zrzucających liście na zimę. Sadzonki pobiera się w stanie bezlistnym w okresie spoczynku roślin. Najlepszym terminem jest późna jesień (listopad - pierwsza połowa grudnia), zwykle tuż po pierwszych przymrozkach lub wraz z końcem zimy, zanim rozpocznie się wegetacja (przełom lutego i marca). Nie wolno ścinać sadzonek w czasie silnego mrozu. Roślinami, które możemy rozmnożyć tym sposobem są: derenie, forsycje, jaśminowce, kaliny, krzewuszki, ligustry, pięciorniki, śnieguliczki, tamaryszki, winobluszcze, żylistki, pęcherznice, winorośle, budleje, karagany i inne.

Spuszczamy wodę z instalacji wodnych
W listopadzie, jeszcze przed nadejściem mrozów należy opróżnić z wody różnego rodzaju zbiorniki i pojemniki oraz węże i przewody wodociągowe w oczkach wodnych, kaskadach, fontannach i instalacjach nawadniających, by nie popękały w czasie silnego mrozu.

 

Sadownictwo

Sezon zakupów
Początek listopada, to ostatni moment na dokończenie sadzenia zakupionych drzew i krzewów. Czasami istnieje potrzeba zadołowania zakupionego jesienią materiału szkółkarskiego. Rozluźnione wiązki drzewek i krzewów dołujemy w miejscu zacienionym, od północnej strony altany w bruździe głębokości 40-50 cm, w miejscu gdzie nie zalega woda. Rośliny ustawiamy lekko pochylone w stronę południową, co chroni drzewka przed nagrzewaniem się i powstawaniem ran zgorzelinowych. Korzenie przysypujemy ziemią, piaskiem lub trocinami do wysokości około 10 cm nad miejscem okulizacji. Zadołowane drzewka polewamy dużą ilością wody i zabezpieczamy przed gryzoniami wyłożoną pomiędzy drzewka trutką.

Zabezpieczanie przed mrozem i gryzoniami
Gatunki wrażliwe na mróz: winorośl, jeżynę bezkolcową, brzoskwinię, morelę, czereśnię oraz młode drzewka zabezpieczamy przed mrozem, usypując wokół pnia kopczyk z pulchnej ziemi wysokości 15-20 cm. Do ochrony korzeni przed przemarznięciem możemy zastosować ściółkę z kory. Części nadziemne zabezpieczamy chochołami ze słomy, białej włókniny lub grubego papieru falistego. Pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej zdejmujemy z rusztowań, układamy na dnie wykopanego na 15 cm rowka, przykrywamy 25 cm warstwą ziemi lub matami słomianymi. Na młodych drzewkach dodatkowo zakładamy plastikowe osłonki do ochrony przed gryzoniami lub zawieszamy mydełka zapachowe odstraszające zające i dzikie króliki.

Nawożenie i wapnowanie
Nawożenie mineralne powinno być wykonane na podstawie wyników analizy chemicznej gleby. Orientacyjne dawki nawozów stosowanych przed wiosennym sadzeniem roślin wynoszą 4-5 kg siarczanu potasu i 5-6 kg superfosfatu potrójnego na 100 m2. Rozrzucony obornik - 400 kg lub kompost - 600-800 kg na 100 m2 i rozsypane nawozy przekopujemy na 25-30 cm.
Corocznego jesiennego nawożenia potasem (0,4-0,6 kg siarczanu potasu na 10 m2) wymagają również drzewa już rosnące na działce. Nawóz rozsypujemy szerokim pierścieniem średnicy 1,5 raza większej niż korona. Wysiany nawóz mieszamy z wierzchnią warstwą gleby lub intensywnie podlewamy, jeżeli pod drzewami jest murawa. Co 3-4 lata stosujemy wapno magnezowe - 15 kg/100 m2 - i mieszamy je z ziemią.

Kontrola przechowywanych owoców
Regularnie kontrolujemy przechowywane owoce, usuwając te z objawami chorób fizjologicznych i grzybowych. Staramy się utrzymać optymalną temperaturę od -1 do +1oC i wilgotność powietrza około 90%.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 23

Wczoraj 202

W tygodniu 936

W miesiącu 3674

Wszystkich 494705

Kubik-Rubik Joomla! Extensions